شبکه انديشمندان قم
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 32306
تاریخ انتشار : 31 مرداد 1392 11:56
تعداد بازدید : 2310

به کجا چنین شتابان

اختلاف مذاهب اسلامی تا آنجا پیش رفته است که معاندان و دشمنان اسلام، این اختلاف را تا زمان رسول اکرم صلی الله علیه وآله پیش بردهاند. آنان شبهه کرده اند که ایا حضرت محمد صلی الله علیه وآله شیعه بوده یا سنی؟

در پاسخ به این شبهه میتوان گفت:

در زمان پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله اختلاف مذهبی هنوز به وجود نیامده بود.

او در پیشاپیش امت اسلام و علی علیهالسلام که از کودکی در کنارش پرورش یافت پیرو او بود. بسیاری از مسلمانان مانند فاطمه سلاماللهعلیها، عمار، ابوذر، مقداد، سلمان، مالک اشتر و ... پیرو علی علیهالسلام بودند.

اینکه از ایشان به عنوان پیرو علی نام برده میشود به این خاطر است که در قضایای بعد از رحلت پیامبر صلیاللهعلیهوآله پایبندی خود به ولایت آن حضرت را نشان دادند. این عده و امثال آنان را خود نبی اعظم صلیاللهعلیهوآله شیعه نامید و فرمود: ... فَاسْتَغْفَرْتُ لِعَلِی وَ شِیعَتِهِ إِنَّ رَبِّی وَعَدَنِی فِی شِیعَةِ عَلِی خَصْلَةً قِیلَ یا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا هِی قَالَ الْمَغْفِرَةُ لِمَنْ آمَنَ مِنْهُمْ وَ أَنْ لَا یغَادِرَ مِنْهُمْ صَغِیرَةً وَ لَا کَبِیرَةً وَ لَهُمْ تُبَدَّلُ السَّیئَاتُ حَسَنَاتٍ1.

برای علی و پیروانش طلب آمرزش کردم. پروردگارم درباره شیعیان علی وعدهای داد. سؤال شد: یا رسولالله آن وعده چیست؟ فرمود: آمرزش برای هر که از ایشان ایمان آورد و اینکه هیچ گناه کوچک و بزرگی از ایشان فروگذار نشود و بدیهایشان به خوبی تبدیل گردد.

در این باره دهها روایت دیگر از اهلبیت علیهمالسلام وارد شده است.

در منابع اهل سنت نیز روآیات زیادی درباره شیعه علی علیهالسلام یافت میشود2.

اما پیدایش مذهب سنی به زمان رهبران چهارگانه ایشان به خصوص مالک بن انس و احمد بن حنبل باز میگردد. آنان به ظواهر آیت و روآیات اکتفا میکردند و از تعقل و تفکر در بطون آنها و تأویل پرهیز میکردند. بدین جهت آنان را اهل سنت و حدیث مینامیدند.

در مقابل آنان پیروان ابوحنیفه پیدا شدند که انسان را از درک آیت عاجز میدانستند و برای روآیات هم اعتبارچندانی قائل نبودند و از راه رای و قیاس احکام را به دست میآوردند.

مذاهب مختلف فقهی و کلامی دیگری هم در بین مسلمانان شکل گرفت اما بسیاری از آنان دوام نیاوردند. بالاخره بر چهار مذهب رسمی به توافق رسیدند.

نویسنده:سید صمد موسوی

پی نوشتها

1. کافی ج1 ص 444 باب مولد النبی.

2. رجوع کنید به: الصواعق المحرقه، ص 161، شواهد التنزیل، ج1 ص 204، مناقب امیرالمؤمنین(ع)، ص 293، کفایة الطالب، ص 175، المناقب، باب 61، تاریخ بغداد، ج12 ص 289، کنوز الحقائق ص 98 و ... .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :