شبکه انديشمندان قم
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 41378
تاریخ انتشار : 8 دی 1392 13:11
تعداد بازدید : 2455

اقدام شایسته سازمان انرژی اتمی ایران

نصب نسل جدید سانتریفیوژها در بخش روزمینی نطنز در اقدام شایسته سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به تندروی امریکا

به گزارش جهان به نقل از ایران هسته ای، برخی منابع غربی از جمله خبرگزاری اسوشیتدپرس روز جمعه ۶ دی ۱۳۹۲ (۲۷دسامبر ۲۰۱۳) اعلام کردند که ایران تعداد ماشین سانتریفیوژ را که نسبت به ماشین های فعلی پیشرفته تر و در نتیجه دارای توان غنی سازی بیشتر است، در بخش تحقیق و توسعه نطنز نصب کرده است.

بخش تحقیق و توسعه نطنز که اصطلاحا PFEP نامیده می شود روی زمین قرار دارد و ظرفیت آن ۱۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ است.

مراجعه به گزارش های قبلی آژانس نشان می دهد که ایران قبلا هم تعدای ماشین های نسل ۳ و ۴ در این تاسیسات نصب کرده بود اما کنون منابع غربی می گویند ایران ماشین های جدیدی نصب کرده و تعداد ماشین های خود در بخش تحقیق و توسعه (R&D) را افزایش داده است.

این اخبار با اظهارات روز شنبه علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران منطبق است.

صالحی روز شنبه گفته است که ایران در حال ساخت نسل جدیدی از ماشین های سانتریفیوژ است و پرسش نامه اطلاعات طراحی مربوط به آن را هم تکمیل و برای آژانس ارسال کرده است.

خبرگزی آسوشیتدپرس در گزارشی به قلم جرج جان از وین که روز جمعه ۶ دی منتشر شده گفته است که مقام های غربی این اقدام ایران را سوء تعبیر از توافق ژنو می دانند.

کارشناسان در تهران اما عقیده دارند صرف نظر از اینکه متن توافق ژنو چه می گوید این اقدام سازمان انرژی اتمی ایران قابل ستایش است و باید آن را پاسخی به اظهارات تندروانه امریکایی ها در یک ماه گذشته دانست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :